31.10.09

Gruffalo - strach się bać!

Bo kto się bać nie lubi?! No kto?! My lubimy! Dlatego też temat potworów wraca. Tym razem pora na książki o Gruffalo Gruffalo i Synek Gruffala – to dwie proste, zabawne, rymowane i fantastycznie zilustrowane historyjki.

Przez las wielki, ciemny Myszka wędrowała.

Zobaczył ją Lisek - smacznie wyglądała.


Pierwsza opowiada o odważnej i sprytnej leśnej myszce, której udaje się wywieść w pole lisa, sowę, węża i strasznego cudaka Gruffala.

Gruffalo zabronił dziecku po wsze czasy

wchodzić do ciemnego, głębokiego lasu.

- Dlaczego? - Nie wolno tam chodzić, a kysz!

Bo w lesie dopadnie cię Wielka Zła Mysz.


W drugiej poznajemy Gruffalonka, tym razem to na jego drodze stanie sprytna leśna myszka... co z tego wyniknie?! Psyt! Przeczytajcie sami! Obie książki do czytania bez przerwy i na zmianę. Proste rymy pozwalają na szybkie zapamiętanie tekstu, dzięki czemu maluchy same kończą zdania lub w całości recytują je z pamięci. Spotkania z różnymi mieszkańcami lasu pozwalają dorosłym na dowolną modulację głosu i odgrywanie poszczególnych zwierząt, jak i samego Gruffala i Gruffalonka. Wyśmienita zabawa dla dużych i małych! Polecamy!

I na deser - Julia Donaldson opowiada o swoim potwornym bohaterze, a Axel Scheffler zdradza jak powinien wyglądać Gruffalo i jak sam do tego doszedł

tytuł: Gruffalo (org. The Gruffalo)
tekst: Julia Donaldson
tłumaczenie: Danuta Górska
ilustracje: Axel Scheffler
wiek: 2+
wydawnictwo: Amber
rok wydania: 2005
tytuł: Synek Gruffala (org. The Gruffalo's child)
tekst: Julia Donaldson
tłumaczenie: Danuta Górska
ilustracje: Axel Scheffler
wiek: 2+
wydawnictwo: Amber
rok wydania: 2005

7 komentarzy:

 1. O, może zachęci mojego czytelnika do lektury? Jakiś wybredny i niechętny ostatnio.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skąd ten szmaciany Gruffalo?????
  Pisz mi tu szybko, bo K. uwielbia Gruffalo, czyli "citanie o laku i nenen glin o laku" (książkę o lesie i drugą, zieloną o lesie:)
  Jeżeli zgadza się nie wynieść połowy gałęzi z lasu to tylko dlatego, że mogą się przydać Gruffalo!!!
  Uściski dla cioci Luny - dostarczycielki Gruffalo z taniej książki:))))))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałam o stałym w naszym słowniku Gruffalonkowym "Aha, oho!!!" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój synek uwielbia, w UK ta książka jest w pierwszej 10 najbardziej znanych i lubianych książek dla dzieci, można tu też kupić pluszaki z książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy30/5/12 13:01

  Moje dzieci uwielbiaja wszystkie ksiazki Julii Donaldson. Ona pisze swietne ksiazki. Jednak my wolimy angielskie wersje. Tekst jest duzo fajniejszy po angielsku niz polskie tlumaczenie.
  Jenda uwaga. Gruffalo's Child to dziewczynka! Stad te rozowe luski na grzbiecie stwroka. Zarazem i w ksiazce jak i w filmie. A nie chlopiec czyli synek! Jak to jest w polskim tlumaczeniu

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy11/4/16 14:47

  Od 4 miesiecy mieszkamy w UK i moja 2,5 letnia wnuczka uwielbia książki J. Donaldson, filmy też (w wersji oryginalnej). Podoba nam się przede wszystkim Graffalo i coreczka "Małgośka", Patyczkowy ludzik i ciasnota i scisk. Do ksiązek zakupilismy postacie- pluszaczki i zabawa trwa w różnych miejscach. Mielismy okazję wyruszyć na lesną sciezkę Stick Mena , zrobic patyczkowego ludzika z kawalka galązki.Teraz czekamy na pluszaczka Stick Mena, miał być dostepny w sprzedaży juz na początku kwietnia. Lubimy spiewać piosenki z utworów Julii Donaldson, mamy też spiewnik z tymi utworami. Sama Pani Julia jest wyjątkowa! buziaczki dla wszystkich kochających Jej ksiązki,

  OdpowiedzUsuń

O, jak miło :-)