31.10.09

Gruffalo - strach się bać!

Bo kto się bać nie lubi?! No kto?! My lubimy! Dlatego też temat potworów wraca. Tym razem pora na książki o Gruffalo Gruffalo i Synek Gruffala – to dwie proste, zabawne, rymowane i fantastycznie zilustrowane historyjki.

Przez las wielki, ciemny Myszka wędrowała.

Zobaczył ją Lisek - smacznie wyglądała.


Pierwsza opowiada o odważnej i sprytnej leśnej myszce, której udaje się wywieść w pole lisa, sowę, węża i strasznego cudaka Gruffala.

Gruffalo zabronił dziecku po wsze czasy

wchodzić do ciemnego, głębokiego lasu.

- Dlaczego? - Nie wolno tam chodzić, a kysz!

Bo w lesie dopadnie cię Wielka Zła Mysz.


W drugiej poznajemy Gruffalonka, tym razem to na jego drodze stanie sprytna leśna myszka... co z tego wyniknie?! Psyt! Przeczytajcie sami! Obie książki do czytania bez przerwy i na zmianę. Proste rymy pozwalają na szybkie zapamiętanie tekstu, dzięki czemu maluchy same kończą zdania lub w całości recytują je z pamięci. Spotkania z różnymi mieszkańcami lasu pozwalają dorosłym na dowolną modulację głosu i odgrywanie poszczególnych zwierząt, jak i samego Gruffala i Gruffalonka. Wyśmienita zabawa dla dużych i małych! Polecamy!

I na deser - Julia Donaldson opowiada o swoim potwornym bohaterze, a Axel Scheffler zdradza jak powinien wyglądać Gruffalo i jak sam do tego doszedł

tytuł: Gruffalo (org. The Gruffalo)
tekst: Julia Donaldson
tłumaczenie: Danuta Górska
ilustracje: Axel Scheffler
wiek: 2+
wydawnictwo: Amber
rok wydania: 2005
tytuł: Synek Gruffala (org. The Gruffalo's child)
tekst: Julia Donaldson
tłumaczenie: Danuta Górska
ilustracje: Axel Scheffler
wiek: 2+
wydawnictwo: Amber
rok wydania: 2005

27.10.09

Mapa bez klaspsów

Czyli projekt mapy szwedzkiego infografika Jonasa Dagsona, pokazujący jedynie kraje w których bicie dzieci jest zakazane. Jest ich tylko 24.

Polski nie na niej nie znajdziemy. Mocne.

Przy okazji podrzucam linkę do bullerbyn.pl - psychoedukacyjnego forum dla rodziców i wychowawców.

18.10.09

Od A do Z

Kolejna podróż do przeszłości jaką nam fundują Dwie siostry, to reprint znakomitej pozycji sprzed lat. Ponadczasowa książeczka, dzięki której nauka alfabetu jest przyjemnością.


Krótkie zabawne teksty i pomysłowe ilustracje iskrząc dowcipem wprowadzają dzieciaki w świat liter. U nas w ciągłym użyciu. Teraz głównie recytowana z pamięci. Co ważne, książka jest w 100% sztywnostronicowa i nie straszne jej małe rączki. Fantastyczna sprawa i zabawa!

tytuł: Od A do Z
tekst: Janusz Minkiewicz
ilustracje: Bohdan Wróblewski
wiek: 1+
wydawnictwo: Dwie siostry
rok wydania: 2009

13.10.09

Mój pierwszy atlas świata. Podróż dookoła świata

Kolejna zapowiedź wydawnicza mająca ujrzeć światło dzienne w najbliższym czasie. Mój pierwszy atlas świata. Pierwsza podróż dookoła świata. Duża kartonowa książka. Każda rozkładówka to pocztówka z jednego kontynentu. Młody czytelnik zobaczy jak różnorodny jest świat, jak różne zwierzęta i ludzie go zamieszkują i jak bardzo różne potrafią stawiać budowle.

Dziecko, które przeczyta, lub choćby obejrzy Mój pierwszy atlas świata, na zawsze zapamięta, że nie wszędzie na świecie ludzie wyglądają tak jak Polacy, i że otaczający ich świat może być zupełnie inny od świata, który otacza nas. A wszystko to po raz pierwszy wspólnie bajecznie zilustrowali i uplastycznili Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa!).

Atlas jest drugim tytułem z serii Wielkich ksiąg dla małego dziecka – pierwszy był Mój pierwszy alfabet Elżbiety Wasiuczyńskiej – kolejne zapowiadane pozycje to Moja pierwsza księga techniki i Kolory zwierząt. Z takim zapleczem spokojnie możemy powtórzyć za LektorKlett'em nudastop!

Miłośnikom talentu Państwa Pawlaków polecam też qlturkowy wywiad – lektura obowiązkowa.

tytuł: Mój pierwszy Atlas świata. Podróż dookoła świata
ilustracje: Paweł Pawlak
lalki i mapa: Ewa Kozyra-Pawlak
projekt graficzny: Dorota Nowacka
wiek: 2+
wydawnictwo: LektorKlett
seria wydawnicza: Wielkie książki dla małego dziecka
rok wydania: listopad 2009

12.10.09

Gwiazda

Kto by przypuszczał, że to takie proste?! Ja nie. Ale teraz już wiem, że to nic trudnego. I z pewnością sama zabiorę się do pracy nad takimi gwiazdkami. Pomysł z papierem z recyclingu - rewelacyjny!

Instrukcja obrazkowa krok po kroku. Trzeba poćwiczyć, bo Święta za pasem...

11.10.09

Młotek

Może już wiecie do czego służy młotek, ale z pewnością nie wiecie do czego nie służy! Na szczęście nie musicie sprawdzać tego w domu. Profesor Kurzawka i Adiunkt Kwas przeprowadzili w warunkach laboratoryjnych serię testów. Czerwony Konik, zdając sobie sprawę z ich wagi, postanowił opublikować wyniki.

Żyjemy w świecie poradników dla dzieci, jak i dorosłych. Można się z nich dowiedzieć co robić, jak robić i po co. Księgarnie mają nawet specjalny dział – PORADNIKI, tam znajdziemy rozwiązanie prawie każdego problemu.

Wyjątek wśród nich stanowić będzie Podręczny nieporadnik, który po pierwsze jest zupełnie nieprzydatny, po drugie zupełnie niepoważny, po trzecie do łez śmieszny.

Nieporadnik radzi, z czym sobie młotek nie poradzi, i to od pierwszej do ostatniej strony!

W przygotowaniu kolejne części serii „Podręczny nieporadnik Profesora Kurzawki i Adiunkta Kwasa.”

tytuł: Podręczny nieporadnik. Młotek
tekst: Wojciech Widłak
ilustracje: Paweł Pawlak
wiek: 5+
wydawnictwo: Czerwony Konik
seria wydawnicza: Podręczny nieporadnik
rok wydania: listopad 2009

10.10.09

Jesienna GaGa

Jej pojawienie odnotowuję z czysto kronikarskiego obowiązku.

A w środku dużo dużo czytania na temat żywienia/jedzenia dzieciaków. Polecam ciekawy wywiad z Agatą Passent. Się czyta!

4.10.09

Odwiedziła mnie żyrafa

W wyniku niekończącego się paskudnego choróbska ogarnęła nas kolejna niesłabnąca fala miłości do tej lekko surrealistycznej lektury.

Winda zatrzymała się na moim piętrze, rozległy się drobniutkie kroki, ktoś zadzwonił szybko, więc pobiegłem do drzwi, otworzyłem je... i cofnąłem się zdumiony. Na progu stała żyrafa i uśmiechała się najmilszym uśmiechem.

- Może napijemy się na razie i coś przekąsimy? Jest szyneczka, serdelki, pomidorek, jabłuszko.
- O, nie! Pan żartuje. Nie jadam żadnych okrągłych potraw. Proszę spojrzeć na moją szyję. Muszę zachować linię. Najchętniej jadam potrawy o kształcie podłużnym: makaron czterometrowy, węgorze, ogórki podłużne, kiełbasy, tatarak jako sałatkę, a na deser kilka trzcin, ale prosto z wody.


Prosta, zabawna i mądra historia, jakby przy okazji ucząca tolerancji, okraszona wspaniałymi ilustracjami Mirosława Pokory (więcej o jego ilustracjach w artykule Jacka Friedricha - Walka płci na wesoło w 6 numerze Rymsa). Perełka serii. Idealna dla najmłodszych. Zresztą wciąga również starszych czytelników... Polecam! Czkawka ze śmiechu gwarantowana! Kończę i lecę zorganizować jakieś rury z kremem!

tytuł: Odwiedziła mnie żyrafa
tekst: Stanisław Wygodzki
ilustracje: Mirosław Pokora
wiek: 2+
wydawnictwo: Dwie siostry
seria wydawnicza: Mistrzowie Ilustracji
rok wydania: 2007